Корона вирус – Заштита и превенције. Понашајмо се одговорно

Поводом актуелних информација на тему корона вируса у Србији, обавештавамо вас да је наша школа увела све превентивне мере заштите како бисмо могли несметано да реализујемо наставу. У константној смо комуникацији са релевантним службама, пратимо ситуацију и у складу са њом предузимамо све потребне мере заштите.

Од великог је значаја да се придржавате препоручених мера заштите, да будете одговорни како према себи, тако и према другима у вашем окружењу.

Препорука је да сви који су у непосредном контакту са ученицима воде додатно рачуна о редовној хигијени у како код куће тако и у школи и примењују све препоручене мере заштите више пута у току радног дана:

• Перите често руке сапуном или алкохолним гелом за дезинфекцију руку
  • Избегавајте контакт са било ким ко има симптоме прехладе или грипа
  • Не додирујте очи, уста или нос
  • Останите код куће ако сте болесни
  • Прекријте уста и нос марамицом када кијете и кашљете
  • Проветравајте чешће учионице у којима боравите
  • Не рамењујте храну са другим ученицима као ни флашице из којих пијете воду или сок.

Пожељно је да се избегавају масовна окупљања и да се путовања у оквиру земље сведу на минимум.

На сајту посвећеном овој теми налазе се подаци везани за стање у нашој држави http://covid19.rs/. Министарство здравља је отворило и посебну телефонску линију коју можете користити уколико имате било какву сумњу или питање у вези са корона вирусом 069/88 49 847 или 064/86 49 028.

Уколико имате неке од следећих симптома: повишена телесна температура, кашаљ, кратак дах, малаксалост, а путовали сте у подручја са проглашеном епидемијом Корона вирусом или сте посетили здравствену установу где је пријављено лечење пацијената са Корона вирусом, придржавајте се следећих мера:

• Одмах позвати број телефона 069/88 49 847 или 064/86 49 028 и следити инструкције које добијате од лекара
  • Избегавајте контакт са другим особама у домаћинству
  • Уколико постоји потреба за одласком код лекара, најавите долазак телефоном на бројеве: (026) 514 818 и (026) 516 402
  • Носите маску преко уста и носа
  • Не користите заједничке предмете са другим особама у домаћинству
  • Пратите сопствено здравствено стање и у случају погоршања симптома обратите се лекару уз претходну телефонску најаву на бројеве (026) 514 818 и (026) 516 402 За све грађане важи препорука стручних служби:
  • Водите рачуна о респираторној хигијени (покрити уста и нос приликом кашљања или кијања марамицом, исту потом бацити у кесу или канту која се затвара)
  • Перите руке и избегавајте додиривање лица рукама
  • Пратите упутства надлежних државних органа и стручних служби

Хвала вам велико што сте одговорни и опрезни и што осигуравате здраво и сигурно окружење како за себе, тако и за друге у вашој околини.